УКРГАЗБАНК: іпотека стала доступнішою

Сьогодні іпотечне кредитування в Україні відроджується – на вулицях міста з'явилися перші бігборди з доступними пропозиціями на іпотеку. Директор Департаменту роздрібного банкінгу УКРГАЗБАНКУ Юлія Мороз в інтерв’ю виданню НATS розповіла про те, як змінилося в Україні кредитування доступного житла.

- Чому ваш банк вирішив працювати з іпотекою? Більшість банків стверджують, що через високи відсотки кредити на житло не користуються попитом.

- Ми не припиняли кредитувати, ні до, ні після кризи. Інше питання, що кредитна ставка після кризи була, не просто нецікава клієнтам, а й, можна сказати, відштовхувала, через високу вартість залучених ресурсів. На початку 2016 року ставки залучення стали поступово знижуватися, відповідно стали знижуватися і кредитні ставки. Ми активізували роботу з забудовниками зі створення спільних партнерських програм, що дозволяє зробити умови придбання нерухомості привабливими для клієнтів. Що стосується попиту, то попит на іпотечні кредити був, є і буде, завдання полягає лише в тому, щоб зробити іпотечні позики доступними. Зараз це стало можливим завдяки партнерським програмам з забудовниками.

- Скільки забудовників беруть участь в програмі?

- На даний момент банк встановив партнерські відносини з більш, ніж 30 компаніями-девелоперами. Ми відкриті для співпраці з новими забудовниками, оскільки володіємо достатнім ресурсом для кредитування і багаторічним досвідом роботи з різними іпотечними програмами.

Однак партнерів відбираємо дуже ретельно, оскільки їх надійність – безпека наших клієнтів. Ми не готові працювати з забудовниками, у яких є обєкти замороженого будівництва, немає досвіду введення в експлуатацію об'єктів власного будівництва, вони не можуть надати повний пакет дозвільної документації або мають негативний фінансовий стан.

Якщо клієнт хоче отримати іпотечний кредит на обєкт, побудований неакредитованою у банку компанією, то така заявка теж буде розглянута, але забудовник однозначно буде перевірятися відповідними службами банку. Серед наших великих партнерів у Києві і області: «Київміськбуд» (_22 об‘єкти), «УКРБУД» (23 об‘єкти), «Інтеграл-Буд» (24 об‘єкти), Royal House (ЖК «Нова Англія»), «НЕО ВІТА» (ЖК «Комфорт Таун»), «ОМОКС» (ЖК «Чайка»), «BIG Девелопмент» (ЖК Петровський квартал, Крюковщина, Нові Теремки); у м. Харьків – «ТРЕСТ ЖИТЛОБУД-1», «ЖИЛБУД-2», у м. Вінниця – з міською радою «Муніципальне житло м. Вінниця», у м. Суми – ТОВ «БВК КОМПАНІЯ «ФЕДОРЧЕНКО».

- Наскільки програма популярна у ваших клієнтів?

- Клієнти, як і раніше, прагнуть купити нерухомість на початковому етапі, коли ціна менша, а знижка на покупку – більша. Крім того, на різних етапах будівництва ціна може підвищуватися, оскільки є ризик підвищення вартості будматеріалів і інших витратних статей забудовника. Саме з цієї причини найбільш популярні програми кредитування на первинному ринку. Новобудови економ-класу у Києві займають більше 50% всього ринку первинного житла. На сьогодні найбільший попит спостерігається на квартири невеликих площ, це обумовлено обмеженою купівельною спроможністю клієнтів.

- Чи є вже якісь показники – скільки людей і за який період взяли кредит на житло? Який термін кредитування, який метраж житла найбільш популярний?

- На даний момент банк видає близько 40 кредитів на місяць. Найбільш популярний термін – 10 років. Але, за нашою статистикою, клієнти намагаються платити трохи більше кредитного платежу, щоб швидше закрити кредит. Найбільш затребуваними на ринку первинної нерухомості Києва залишаються квартири з компактними планувальними рішеннями. Покупці шукають варіанти квартир без надлишкових площ – без габаритних балконів і терас, з невеликими, але зручними холами. У Києві, переважно, затребувані однокімнатні квартири площею до 45 кв м, двокімнатні – площею 60-65 кв м, трикімнатні – до 90-95 кв м.

- За умовами програми, основні ризики несе банк, а не забудовник. Чи є якась схема дій на той випадок, якщо людина не зможе вчасно виплачувати кредит?

- Іпотечні операції повязані з цілою низкою ризиків. По-перше, це ризики, які виходять від самого забудовника. Вони пов'язані з відсутністю дозвільної документації на будівництво, ризиком порушення термінів будівництва через брак фінансування, ризиками порушення технічних норм при введенні в експлуатацію та ін.

По-друге, ризики, повязані з девелоперами-шахраями, які не завжди здатні виконати взяті на себе зобов'язання з будівництва об'єкта. Тому при виборі забудовника, якому  покупець нерухомості захоче довірити свої заощадження, слід дуже уважно дослідити його історію і відстежувати процеси, що відбуваються. .

Банк, в даному випадку, несе ризики щодо погашення кредитної заборгованості клієнтом. Якщо у клієнта виникають труднощі з погашенням кредиту, як правило, використовують стандартні механізми реструктуризації. Це може бути відстрочка на певний період або перегляд термінів погашення у бік збільшення і зменшення розміру кредитного платежу. У будь-якому випадку, банку не вигідно вплутуватися в судові відносини з клієнтом і він буде шукати всі можливі рішення, які будуть вигідні як банку, так і клієнту.

11.10.2017