Оголошення щодо випуску нумізматичної продукції
Шановні клієнти!
04.07.2025 року з 09-00 в АБ «УКРГАЗБАНК» стартує продаж нової нумізматичної продукції:
«Великодня радість. Писанка»
Номінал: 10 грн
Дата введення в обіг: 17.04.2025
Матеріал: срібло
ЦІНА: 7000 грн
Опис: Пам’ятна монета “Великодня радість. Писанка” присвячена писанкарству – давньому мистецтву українського народного розпису, що вражає витонченістю й багатством орнаментальних мотивів, символізуючи сонце, зародження життя та пробудження природи. Писанкарство є важливим елементом національної ідентичності й збереження традицій. У 2024 році писанку як українську традицію й мистецтво оздоблення включено до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.
На аверсі монети в центрі композиції розміщено стилізоване дерево життя, яке є символом всесвіту, зображеним у формі дуба – образу сили, захисту, довголіття, чоловічої мужності та вірності. Дерево умовно поділено на три яруси (світи), кожен з яких містить 12 писанок, що відображають 12-річний цикл, із символами, притаманними кожному світу. У верхній частині дерева, що відображає небесний світ, зображені берегиня – жінка-богиня, охоронниця всього сущого, над якою розташована стилізована квітка як символ людської душі; сонце – джерело життя і шанований із давніх часів небесний вогонь; зірка (ружа) – символізує сонце, життя, розвиток і благополуччя; бджола – знак родючості та працьовитості; птах – уособлення вічності, безсмертної душі та духів предків. Стовбур дерева є зображенням земного світу, в якому розміщені образи: оленя – тварини, що приносить світло, асоціюючись із землеробством і знаннями; коня – символу сили, руху та чоловічої природи; барана – уособлення творчої енергії. Нижня частина дерева, коріння, представляє підземний світ і воду, тут відтворено такі символи: сигма (S), що зображує підземного змія як охоронця домашнього вогнища; оберіг, який поєднує знаки хреста, ромба, сварги, рогів барана й крапок; риба – символ родючості, життя і християнства; хвилі, які уособлюють безперервний рух води, життя й світу в цілому. Навколо дерева – рамка з трикутників, що символізує триєдність всесвіту: небо, земля і вода, а також відображає концепцію божественної трійці, гармонію і завершеність через рівнобічний трикутник. У верхній частині монети зазначено напис УКРАЇНА, нижче – номінал 10 (ліворуч) та графічний символ гривні (праворуч), малий Державний Герб України, рік карбування монети 2025, логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України, а також позначення металу та його проби – Ag 999, маси в чистоті – 31,1.
На реверсі монети зображено традиційну писанку Одеської області, відому як “Сорокопуть” або “Козачі левади”. Писанка оздоблена складними орнаментами, кожен з яких має глибокий зміст. Сварга – один із найдавніших символів сонця, щастя, добра, побажання благополуччя та захисту від лиха. Прямий і косий хрести уособлюють тривимірний всесвіт, що об’єднує різні рівні буття. Драбинки символізують духовне зростання, шлях до Бога та прагнення до вищого життя. Сонце на писанці уособлює джерело життя – небесний вогонь, який завжди шанували як символ тепла і світла. Розташовані на білому тлі дві сварги, накладаючись одна на одну під кутом, створюють ефект постійного руху та енергії. Це враження підсилюється серединним колом, яке символізує космос і нескінченність. Поєднання зеленого й чорного кольорів, окреслених жовтим контуром, додає орнаменту особливої напруги та сили, що надихає і заряджає енергією.
Художник: Олександра Кучинська
Скульптор: Анатолій Демяненко, Володимир Дем’яненко
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 15000/7500
Маса, г: 31.1
Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед
Гурт: секторальне рифлення
«Адміністративне судочинство України» у сувенірному пакованні
Номінал: 5 грн
Дата введення в обіг: 27.06.2025
Матеріал: нейзильбер
ЦІНА: 200 грн
Опис: Пам’ятна монета присвячена 20-річчю запровадження в Україні адміністративного судочинства – ключового інституту судової влади, який забезпечує незалежний судовий контроль за діяльністю публічної влади та ефективний захист прав і свобод громадян. Ухвалення 06 липня 2005 року Кодексу адміністративного судочинства України стало поворотним моментом у формуванні демократичного правопорядку держави. Цей нормативно-правовий акт започаткував окрему галузь судочинства, покликану забезпечити справедливість у сфері публічно-правових відносин. Пам’ятна монета є символом вдячності органам судової влади, правникам і всім, хто долучився до становлення та розвитку цієї важливої інституції.
На аверсі монети вгорі півколом розміщено напис АДМІНІСТРАТИВНЕ СУДОЧИНСТВО УКРАЇНИ, під яким зображено малий Державний Герб України. Центральне місце композиції займає стилізоване зображення розгорнутої книги, що символізує знання, законність і Кодекс адміністративного судочинства України як базову засаду функціонування адміністративної юстиції. Зліва у лавровому вінку зазначено напис 20 / РОКІВ, який акцентує увагу на ювілейній даті. Унизу під композицією – напис УКРАЇНА, рік карбування 2025, номінал 5 та графічний символ гривні, а також логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсі монети на дзеркальному тлі розміщено напис ВЕРХОВЕНСТВО ПРАВА, що відображає головний принцип діяльності органів публічної влади в демократичній правовій державі. Нижче зображено композицію з колоною – символом стійкості, непорушності й правопорядку, що завершується терезами справедливості. Канелюри колони зображено у вигляді стилізованого тризуба, в який інтегровано меч, що символізує силу закону, правди й захисту. По колу монети на матовому тлі розміщено написи СПРАВЕДЛИВІСТЬ і НЕУПЕРЕДЖЕНІСТЬ – фундаментальні принципи адміністративного судочинства. Написи розділені стилізованими декоративними елементами у формі кіл.
Художник: Олександра Кучинська
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 50000/50000
Маса, г: 16.54
Діаметр, мм: 35
Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед
Гурт: рифлений
«Українська бавовна. САУ "Богдана"` у сувенірному пакованні»
Номінал: 5 грн
Дата введення в обіг: 23.06.2025
Матеріал: нейзильбер
ЦІНА: 350 грн
Опис: Пам’ятна монета присвячена самохідній артилерійській установці “Богдана” – знаковому символу військової потужності та інженерної майстерності України. Ця 155-мм гаубиця на колісному шасі, розроблена з урахуванням передових технологічних рішень, стала ключовим елементом артилерійського потенціалу Збройних Сил України. Завдяки високоточному ураженню цілей вона демонструє стратегічну місію українського оборонно-промислового комплексу.
На аверсі монети на дзеркальному тлі зображено абрис острова Зміїний, який було успішно звільнено за підтримки САУ “Богдана”. Поблизу острова – стилізовані змії, які залишають територію, як символ відступу ворога. Угорі монети – малий Державний Герб України; ліворуч на блискавкоподібних зигзагах, що уособлюють потужність ударів артилерії, розташовані написи: УКРАЇНА (вертикально), рік карбування монети – 2025, а також номінал 5 та графічний знак гривні. Унизу по центру зазначено логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсі монети зображено самохідну артилерійську установку “Богдана” у момент бойового розгортання на степовому ландшафті, що підкреслює її мобільність та пристосованість до різних умов ведення бою. У динаміці пострілу передано міць української артилерії, а на тлі монети – силует портрета Богдана Хмельницького, що символізує незламний дух українського воїнства та історичну вісь, яка об’єднує минуле і сьогодення в боротьбі за незалежність. У нижній частині монети – напис САУ “БОГДАНА”.
Художник: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук
Скульптор: Володимир Дем’яненко
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 75000/50000
Маса, г: 16.54
Діаметр, мм: 35
Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед
Гурт: рифлений
«Розстріляне відродження. Микола Хвильовий» у сувенірному пакованні
Номінал: 5 грн
Дата введення в обіг: 19.06.2025
Матеріал: нейзильбер
ЦІНА : 200 грн
Опис: Пам’ятна монета присвячена літературно-мистецькому поколінню України 20-х – початку 30-х років XX століття, яке дало потужний імпульс для розвитку української культури, проте було нещадно репресоване тоталітарним режимом. Важливим культурним центром того періоду став будинок “Слово” в Харкові – осередок творчості та місце трагічних подій, де зароджувалися новаторські погляди, спалахували запеклі інтелектуальні дискусії та народжувалися нові мистецькі течії. Микола Хвильовий (справжнє прізвище Фітільов) – ключова постать культурного відродження, один із засновників української пореволюційної прози, поет і публіцист. Його діяльність сприяла утвердженню україноцентризму й інтеграції національної культури у світовий контекст. Передчасна загибель митця стала символом краху ідеалів українського націонал-комунізму та завершенням епохи українського національного відродження 1920–1930-х років. Ця пам’ятна монета розпочинає тему Розстріляного відродження, вшановуючи внесок Миколи Хвильового та всіх митців, які, попри жорсткий тиск, відважно творили та розвивали українську культуру.
На аверсі монети розміщено стилізований напис СЛОВО – назву харківського будинку літераторів 30-х років XX століття. У текстурі літер проглядається парость озимої пшениці – образ молодого покоління митців, життя і творчість яких були безжально знищені тоталітарною владою. Трагізм історичної епохи підкреслює прострелена літера “О”, з якої стікає кров, нагадуючи про болючу рану в історії України та нездійснені мрії талановитих митців. Під текстовою композицією зазначено напис УКРАЇНА, рік карбування – 20 / 25, малий Державний Герб України, номінал 5 з графічним символом гривні та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено стилізований портрет Миколи Хвильового. Символічна композиція передає глибокий зміст: обличчя письменника ніби ув’язнене серед кам’яних плит неправильної форми, що відображають спроби тоталітарного режиму знищити пам’ять про митця. Праворуч від портрета вертикально розташовані написи: МИКОЛА / ФІТІЛЬОВ – справжнє ім’я митця, викарбуване рельєфно, та МИКОЛА / ХВИЛЬОВИЙ – псевдонім, виконаний дзеркально. Ліворуч зазначені роки життя митця – 1893 / 1933.
Художник: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук
Скульптор: Анатолій Демяненко, Володимир Атаманчук
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 75000/50000
Маса, г: 16.54
Діаметр, мм: 35
Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед
Гурт: рифлени
«Розстріляне відродження. Юліан Шпол» у сувенірному пакованні
Номінал: 5 грн
Дата випуску: 19.06.2025
Матеріал: нейзильбер
ЦІНА : 200 грн
Опис: Пам’ятна монета присвячена поколінню українських митців 1920–1930-х років, яке стало рушієм культурних змін, розвиваючи літературу, театр, кіно, музику й образотворче мистецтво, але було безжально знищене тоталітарним режимом. Важливим культурним осередком цієї доби став будинок “Слово” в Харкові – символ творчого життя й водночас місце трагічних подій. Одним із яскравих представників Розстріляного відродження був Юліан Шпол (справжнє ім’я – Михайло Яловий) – поет, прозаїк, драматург і кіносценарист. Він належав до провідних діячів літературного процесу в Україні, очолював ВАПЛІТЕ (Вільну академію пролетарської літератури) та написав перший український формалістичний роман “Золоті лисенята” (1929). Разом із Миколою Хвильовим та іншими творчими особистостями він формував нову українську культуру, вільну від догм та обмежень. У 1933 році поет став однією з жертв режиму, а його ім’я було викреслене з української літератури на десятиліття. Ця пам’ятна монета продовжує тему Розстріляного відродження, вшановуючи внесок Юліана Шпола та всіх митців, які, попри жорсткий тиск, відважно творили та розвивали українську культуру.
На аверсі монети розміщено стилізований напис СЛОВО – назву харківського будинку літераторів 30-х років XX століття. У текстурі літер проглядається парость озимої пшениці – образ молодого покоління митців, життя і творчість яких були цинічно зламані тоталітарною владою. Трагізм історичної епохи підкреслює прострелена літера “О”, з якої стікає кров, нагадуючи про болючу рану в історії України та нездійснені мрії талановитих митців. Під текстовою композицією зазначено напис УКРАЇНА, рік карбування – 20 / 25, малий Державний Герб України, номінал 5 з графічним символом гривні та логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України.
На реверсі монети на дзеркальному тлі зображено стилізований портрет Юліана Шпола, побитий плямами корозії, забуття, але не втрачений остаточно. Праворуч від портрета вертикально розташовані написи: МИХАЙЛО / ЯЛОВИЙ – справжнє ім’я митця, викарбуване рельєфно, та ЮЛІАН / ШПОЛ – псевдонім, виконаний дзеркально. Ліворуч зазначені роки життя митця – 1895 / 1937.
Художник: Володимир Таран, Олександр Харук, Сергій Харук
Скульптор: Анатолій Демяненко, Володимир Атаманчук
Тираж (оголошений/фактичний), шт.: 75000/50000
Маса, г: 16.54
Діаметр, мм: 35
Категорія якості карбування: спеціальний анциркулейтед
Гурт: рифлений
Придбати нову продукцію та отримати інформацію щодо асортименту можливо у касах наступних відділень з 9-00:
- Вiддiлення №70, м. Київ Шевченкiвський р-н, вул. Січових Стрільців,10-Б, телефон (044) 590-49-03;
- Вiддiлення №34, м. Київ вул. Саксаганського 82, телефон (044) 594-11-78;
- Відділення №38, м. Київ Подільський р-н, вул. Вишгородська 21, телефон (044) 590-49-13.
Протягом липня-серпня нову нумізматичну продукцію можна очікувати у регіональних відділеннях. Слід зазначити, що через дію воєнного стану банку потрібен буде певний час для перевезення нумізматичної продукції до регіонів України, бо, нажаль, логістика під час війни є складною, затратною й тривалою в часі.
Будь які, більш детальні консультації, щодо початку продажів та асортименту нумізматичної продукції у регіонах, Ви можете отримати за телефонами:
- Вінницька обласна дирекція
Вiддiлення №220/01 м. Вінниця вул. Івана Бевза 34, тел. 0432509170; - Волинська обласна дирекція
Відділення 102/02 Волинська область, м. Луцьк, вул. Шопена, буд.1 тел. 0332-77-36-85;
Відділення 114/02 Волинська область, м. Володимир-Волинський , вул. Ковельська, буд,73 тел. 03342-2-36-54; - Дніпропетровська обласна дирекція
Вiддiлення 175/03 м. Дніпро, вул. Челюскіна 12, тел. 056 790 54 60; - Житомирська обласна дирекція
Відділення №23/05, 10030 м. Житомир вул. Київська 74, тел. (0412) 48-15-78; - Запорізька обласна дирекція
Відділення № 188/07,м.Запоріжжя, пр Соборний,95, тел.(061) 2149966
Відділення № 368/07, м.Запоріжжя, вул. Незалежної України,39, тел.(061) 2245106; - Закарпатська обласна дирекція
Відділення №280/06 м. Ужгород, вул.Швабська,70. .тел. (0312) 64-90-40;
Відділення 472/06 м. Ужгород , Корятовича, 33, тел. (0312) 42-42-35; - Івано-Франківська обласна дирекція
Відділення №47/08 м. Івано-Франківськ, вул. А. Мельника, 11 А, тел. (0342) 72-20-31; - Кіровоградська обласна дирекція
Відділення 191/10 25009, м. Кропивницький (Кіровоград), вул. Соборна17, +380522366047;
Відділення 192/10 26200, Кіровоградська обл., м. Мала Виска, вул. Центральна (Жовтнева), 69, тел. 380974929105;
Відділення 193/10 25006, м. Кропивницький (Кіровоград), вул. В. Чорновола 20, тел 0522320053; - Львівська регіональна дирекція
Відділенні 290/13 79026 Львів вул. Стрийська, 98, тел. 0504993145; - Миколаївська обласна дирекція
Відділення №251/14 м. Миколаїв, вул. Декабристів, 1/1 тел. (0512) 37-67-25; - Одеська обласна дирекція
Відділення № 197/15, м. Одеса, вул. Пушкінська, 7, тел. (048) 740 96 21; - Полтавська обласна дирекція
Відділення №323/16 м. Полтава, вул. Соборності,19, Відділення №324/16 м. Кременчук, б-р. Пушкіна,7 тел. (0532) 604096, (0532) 640997; - Рівненська обласна дирекція
Відділення № 100/17 33016, м. Рівне, вул. Княгиницького, 5А тел. (0362)64-99-15;
Відділення № 115/17 33023, м. Рівне, вул. Київська, 4 тел. (0362)63-51-20;
Відділення № 128/17 34403, Рівненська обл., м. Вараш (Кузнецовськ), Незалежності Майдан, буд. 8 тел. (03636)3-00-06; - Сумська обласна дирекція
Відділення № 303/18 40030 м. Суми вул. Герасима Кондратьєва 4, тел. 671-295; - Тернопільська обласна дирекція
Відділення №71/19 46001 м. Тернопіль вул. Франка І. 23, тел. (0352) 47-60-32; - Харківська обласна дирекція
Відділення №380, м. м. Харків Шевченківський р-н майдан Свободи 5, тел. (057) 700-25-95; - Херсонська обласна дирекція
Відділенні №268/21 м. Херсон пр-т. Ушакова 68, тел. (0552) 419626
Відділення №473/21 м. Херсон, просп. 200-річчя Херсона, 2, тел. (0552) 316456 - Хмельницька обласна дирекція
Відділення 85 м. Хмельницький вул. Проскурівського підпілля 105 , тел. (0382) 717544; - Черкаська обласна дирекція
Відділення №140/23 м. Черкаси вул. Припортова 42/1, тел.72-62-20, 72-62-22 - Чернівецька обласна дирекція
Відділення № 46/25, м. Чернівці, вул. Героїв Майдану, 77, тел. 55-93-66 - Чернігівська обласна дирекція
Відділення №394/24 14017 м. Чернігів пр-т. Перемоги 44, тел. 641-059;
Відділення №27/24 14000 м. Чернігів вул. Кирпоноса 7, тел. 774666;
Відділення №463/24 14000 м. Чернігів пр-т Миру 35, тел. 975336;
30.06.2025